77-portrait

77 ترفند جامع برای عکاسی بهتر و حرفه‌ای‌تر؛ قسمت اول: پرتره

عکاس بودن به دوربین حرفه‌ای و لنز گران نیست؛ این را هر عکاسی می‌داند. چه بخواهید عکاسی پرتره خود را تقویت کنید، چه عکاسی از مناظر و چه تصاویر ماکرو علاوه بر لوازم مختلف به دانش عکاسی و ترفندهای ریز و درشتی نیاز دارید که سعی داریم در 7 قسمت در قالب 77 نکته برایتان بنویسیم. پس با دیجی کم 2000 همراه باشید.


1- بر روی چشم‌ها فوکوس کنید

1-1-focus-on-eyes

درحالی‌که لازم نیست در یک پرتره همیشه سوژه به سمت دوربین نگاه کند و اصطلاحاً Eye Contact برقرار شود مهم است که چشم‌ها با وضوح کامل و کاملاً شارپ باشند چرا که معمولاً چشم‌ها زیباترین عضو چهره هستند. به همین دلیل بهتر است نقطه فوکوس خودکار را روی یکی از چشم‌های مدل تنظیم کنید و یا نقطه فوکوس مرکزی را بر روی چشم سوژه قفل کنید. پس از آن در حالی که دکمه شاتر را تا نیمه فشار داده‌اید کادر را دوباره تنظیم کرده و سپس عکس بگیرید.


2- از یک لنز استاندارد یا تله‌فوتو کمک بگیرید

1-2-lens

لنزهای واید معمولاً برای مواقعی که می‌خواهید سوژه‌تان را در حال انجام کاری نشان دهید مناسب هستند اما برای عکاسی پرتره توصیه نمی‌شوند. این نوع لنزها باعث می‌شوند جزئیات چهره به هم بریزد و ناهموار و کج‌وکوله شود و عکس پرتره شما خوب از آب درنیاید.

Telephoto-lens

یک انتخاب بهتر برای پرتره‌ها لنزهای استاندارد و یا تله‌فوتو کوتاه هستند. فاصله‌های کانونی مناسب برای پرتره در یک دوربین فول فریم 50 میلی‌متر، 85 میلی‌متری لنز پرایم و 200-70 میلی‌متر زوم هستند.


3- از حالت اولویت با دیافراگم یا Aperture Priority Av استفاده کنید

1-3-aperture-priority

حالت اولویت با دیافراگم که معمولاً بر روی دوربین با علامت Av مشخص شده است می‌تواند کنترل بیشتری بر روی عمق میدان تصاویر را به دست بدهد.

لنزهای پرایم سریع مانند 50 میلی‌متری f/1.4 و یا 85 میلی‌متری f/1.2 شما را قادر به انتخاب دیافراگم بسیار بالا برای عمق میدانی بسیار کم می‌کند و اصطلاحاً حالت Bokeh یا مات‌شدن پس‌زمینه را آسان می‌کنند. به این ترتیب پرتره شما شبیه به پرتره‌های حرفه‌ای جلوه خاصی پیدا خواهد کرد.

اما عمق میدان پایین یک عیب بزرگ هم دارد؛ اگر نتوانید با دقت زیاد روی سوژه فوکوس کنید دیگر چیزی از عکستان باقی نمانده و تمامی چهره ممکن است تار شود! پس همان‌طور که در نکته اول نوشتیم پیش از گرفتن عکس مطمئن شوید که به دقت بر روی چشم‌های سوژه فوکوس کرده‌اید.


4- از نور پنجره استفاده کنید

1-4-window-light-portrair

برای خلق یک پرتره زیبا حتماً لازم نیست که تجهیزات نورپردازی استودیوهای عکاسی را داشته باشید. گاهی عکاسی در تاریکی با نور فلش گوشی، نور پنجره و یک رفلکتور هم می‌تواند نتیجه بسیار مطلوبی داشته باشد.

مدل خود را با زاویه‌ای مناسب از پنجره قرار داده و با استفاده از یک رفلکتور سفید و یا نقره‌ای سعی کنید تمام یا بخشی از چهره مدل را نورپردازی کنید. رنگ نقره‌ای معمولاً کیفیت بالاتر و نور بیشتری فراهم می‌کند اما رنگ سفید نوری ملایم‌تر را به همراه خواهد داشت؛ تصمیم با خود شماست.

همچنین باید به عناصر بیرون پنجره نیز دقت داشته باشید. نوری که از چمن و فضای سبز بازتاب می‌شود تأثیر رنگی متفاوتی با نور خورشید در غروب آفتاب خواهد داشت. توجه به این نکات ریز می‌تواند شما را به یک عکاس پرتره حرفه‌ای تبدیل کند.


5- پرتره‌های نور زیاد High-Key

1-5-high-key-portrait

یکی دیگر از تکنیک‌های رایج عکاسی پرتره عکاسی نور زیاد یا High-key است. در این نوع عکاسی پرتره از نور زیاد غیرطبیعی استفاده می‌شود و کمی overexpose شدن عکس‌ها می‌تواند حتی مطلوب باشد. در این نوع عکاسی بهتر است حتماً از تصاویر RAW استفاده کرده و نور و Exposure را بعداً در فتوشاپ تنظیم کنید.

در عکاسی high-key نباید از مقادیر بالای ISO بهراسید و از بین رفتن برخی جزئیات ریز چهره می‌تواند نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد. در این نوع عکاسی معمولاً از یک چادر سفید استفاده می‌شود و پس‌زمینه باید کاملاً سفید باشد.


6- پرتره از نوزاد

1-6-baby-portrait

برای پرتره‌های نوزاد بهترین منبع نور، نورهای طبیعی است؛ استفاده از فلش در این نوع عکاسی به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. برای عکاسی از نوزاد ‌می‌توانید با استفاده از تکنیک چهارم از نور پنجره نیز استفاده کنید.

در این حالت هر چه نور بیشتری را استفاده کنید باید مقادیر ISO را طبعاً پایین‌تر بیاورید. همچنین بهتر است عکاسی را زمانی انجام دهید که به نوزاد غذا داده‌اید و یا تازه آن‌ها را از خواب بیدار کرده‌اید. پس از فرصت استفاده کرده و با توجه به عادات نوزاد خود وقت مناسب را برای عکاسی انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: ۲۰ عکس زیبای الهام بخش برای عکاسی از نوزاد


7- پرتره از کودک

1-7-photographing-children

گرفتن پرتره از بچه‌ها سرگرم کننده اما دشوار است. بهتر است با فرزند خود بازی کنید و از او بخواهید تصویر خود را در لنز دوربینتان پیدا کند؛ به این ترتیب می‌توانید یک Eye contact مناسب ایجاد کنید. با استفاده از لنزهای واید حتی بدون این‌که نگاه کنید دوربین را به سمت آن‌ها گرفته و شاتر را فشار دهید. آن‌ها را طوری عادت دهید که صدای شاتر برایشان عادی شود و هر بار که دوربین را به سمتشان می‌گیرد به سمت آن نگاه نکرده و لبخند نزنند!

وقتی کودک بر روی اسباب‌بازی خود تمرکز کرده و یا سرگرم کار دیگری است فرصت را مغتنم شمرده و از زوایای مختلف شروع به عکاسی کنید. وقتی چند عکس از آن‌ها گرفتید تصاویر را به آن‌ها نشان دهید تا با شما همکاری کنند.

مطلب مرتبط: ۲۱ حالت ایده‌آل برای عکاسی از کودک


8- عکاسی در حالت Burst Mode

1-7-burst-mode

لازم نیست دوربین شما سریع‌ترین دوربین عکاسی جهان باشد. کافیست آن را بر روی سریع‌ترین حالت خود تنظیم کرده و در فواصل کوتاه شاتر را فشار دهید تا حالات مختلفی از چهره را شکار کنید. وقتی تصاویر را مرور می‌کنید احتمالاً از برخی حالت‌های چهره دوستانتان متعجب خواهید شد و پرتره‌هایی را کشف خواهید کرد که هیچ‌گاه در حالت برنامه‌ریزی شده فکرشان را نمی‌کردید! همچنین اگر یک پرتره دست جمعی می‌گیرید همیشه چند عکس با فاصله زمانی کم ثبت کنید تا مطمئن باشید حداقل در یکی از آن‌ها چشم همه افراد باز است و یا همگی از حالت چهره خود راضی هستند!

اگر به فتوشاپ وارد باشید می‌توانید با استفاده از چند عکس نه‌چندان خوب یک عکس عالی خلق کنید؛ کافیست بهترین چهره از هر فرد را در عکس‌ها پیدا کرده و آن‌ها را با یکدیگر تعویض کنید تا یک عکس کامل خلق شود.


9- ژست‌های عکاسی برای پرتره‌های گروهی

1-8-group-portraits

وقتی دوستانتان را برای یک پرتره خفن (!) دسته‌جمعی کنار یکدیگر می‌چینید اولین چیزی که احتمالاً به آن توجه می‌کنید قد آن‌هاست. افراد بلندتر عقب و قدکوتاه‌ها جلوتر خواهند ایستاد. اما چیزی که می‌خواهیم از این پس به آن توجه کنید رنگ لباس است که گاهی تضاد رنگی خوب و گاهی نه‌چندان جالبی را ایجاد می‌کنند. معمولاً بهتر است افراد با رنگ لباس مشابه را کنار یکدیگر قرار ندهید تا مرز میان آن‌ها بهتر مشخص شود.

برای این‌که مطمئن باشید همگی شارپ و واضح خواهند بود بهتر است دیافراگم حداقل F/8 را با یک لنز واید انتخاب کنید. اگر پرتره جمعی را در داخل ساختمان می‌گیرید مجبور خواهید بود تا با این دیافراگم مقادیر ISO را هم بالاتر ببرید. اگر لرزش دست شما زیاد است و یا دوربینتان نمی‌تواند با سرعت شاتر بالا عکاسی کند و این مقدار دیافراگم مشکل‌ساز می‌شود بهتر است دوستانتان را در فاصله مشابهی از دوربین بچینید تا به چنین دیافراگمی نیاز نداشته باشید.


10- ژست‌های عکاسی پرتره خانوادگی

1-9-family-portraits

چیدمان افراد در پرتره‌های خانوادگی می‌تواند به نوعی بیانگر رابطه میان آن‌ها باشد. اگر نوزاد تازه‌رسیده‌ای دارید آن را در مرکز توجه و تأکید عکس قرار داده و سایر افراد را اطراف او بچینید. یک ایده دیگر مرتب کردن بر اساس سن است.

همچنین می‌توانید بچه‌ها را روی مبل نشانده و از بزرگ‌ترها بخواهید تا پشت سر آن‌ها بایستند.


11 – پرتره با نور شمع

1-11-candlelight-portrait

وقتی قصد استفاده از نور شمع و گرفتن یک پرتره هنری را دارید باید ISO را به 1600 یا بیشتر افزایش دهید. اگر می‌توانید از سرعت شاتر بسیار بالا استفاده کنید تا حرکت دوربین، سوژه یا شعله شمع را خنثی کند همچنین از دیافراگم بالا و بسته‌تر مانند F/5 بهره ببرید.

لازم به تذکر نیست که در نور شمع بایستی فلش را خاموش کرده و حالت Exposure دستی را فعال کنید. هر نور دیگری را خاموش کرده، نورسنجی را روی چهره سوژه تنظیم کرده و بگذارید سایر نقاط تصویر در تاریکی مطلق فرو بروند. در عکاسی پرتره با نور شمع بهتر است از چند شمع به جای یکی استفاده کنید؛ چرا که شمع‌های بیشتر نه‌تنها نور بیشتری را ایجاد می‌کنند بلکه با پخش نور باعث ایجاد سایه‌های ملایم‌تر و نرم‌تری خواهند شد.